Dziecko LIFESTYLE

Żywienie dopasowane do potrzeb młodego organizmu

Żywienie dopasowane do potrzeb młodego organizmu
Prawidłowe nawyki i preferencje żywieniowe kształtują się w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. To szczególnie ważny czas, w którym trzeba zwracać uwagę na to, co spożywa

Data publikacji: 2018-01-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Żywienie dopasowane do potrzeb młodego organizmu
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

Prawidłowe nawyki i preferencje żywieniowe kształtują się w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. To szczególnie ważny czas, w którym trzeba zwracać uwagę na to, co spożywa maluszek.

Żywienie dopasowane do potrzeb młodego organizmu Dziecko, LIFESTYLE - Prawidłowe nawyki i preferencje żywieniowe kształtują się w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. To szczególnie ważny czas, w którym trzeba zwracać uwagę na to, co spożywa maluszek.

Żywienie dopasowane do potrzeb młodego organizmu

Krótki przewodnik dla każdego rodzica, który planuje rozszerzanie diety swojego dziecka

Prawidłowe nawyki i preferencje żywieniowe kształtują się w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. To szczególnie ważny czas, w którym trzeba zwracać uwagę na to, co spożywa maluszek. Rodzice, troszcząc się o to, aby ich dziecko rosło i rozwijało się prawidłowo, powinni pamiętać, że duże znaczenie dla tego procesu ma jakość i bezpieczeństwo żywności, którą mu podają. Jakie produkty będą dla niego odpowiednie, kiedy przyjdzie czas na rozszerzanie diety?

Maluszek intensywnie rozwija się już od poczęcia i przez pierwsze lata życia, a jego organizm jest w tym czasie wyjątkowo wrażliwy na nadmiar lub niedobór składników odżywczych.
Od decyzji rodziców, podejmowanych na etapie rozszerzania diety, zależą nawyki żywieniowe i preferencje smakowe dziecka, które mogą być powielane przez malucha w przyszłości.
Dobrym wyborem dla maluszka jest żywność ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Informacja, że produkt jest dopasowany do potrzeb niemowlęcia, np. po 6. miesiącu życia, to gwarancja odpowiedniej jakości.

Wrażliwy organizm ma wyjątkowe potrzeby

Organizm niemowlęcia i małego dziecka jest bardzo delikatny i wyjątkowo wrażliwy na nadmiar lub niedobór składników odżywczych. W pierwszych latach życia maluszek intensywnie się rozwija. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, dziecko powinno otrzymywać żywność dopasowaną do jego wyjątkowych potrzeb. Właśnie dlatego niemowlę na etapie rozszerzania diety nie jest gotowe na spożywanie produktów z „dorosłego stołu”. Jego dieta powinna różnić się od tej stosowanej przez starszych członków rodziny, ponieważ zapotrzebowanie niemowlęcia na składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne jest inne niż w przypadku dorosłego organizmu.

A to już wiesz?  Dzień Dziecka z Minionkami w Porcie Łódź

Czy wiesz, że…

…małe dziecko potrzebuje nawet kilka razy więcej składników odżywczych niż dorosły, mając jednocześnie 5 razy mniejszy żołądek? Właśnie dlatego bardzo ważne jest właściwe komponowanie diety.

W trosce o przyszłe wybory żywieniowe malucha

Zachowania związane z żywieniem u niemowląt i małych dzieci kształtują się zarówno pod wpływem czynników genetycznych, jak i środowiskowych (np. rodziny czy społeczeństwa)[1]. To, kiedy i w jaki sposób rodzice rozszerzają dietę maluszka, ma wpływ na kształtowanie u niego prawidłowych nawyków żywieniowych i preferencji smakowych, które mogą utrzymać się przez długie lata, nawet do ok. 17.-22. roku życia[2]. Właśnie dlatego warto włożyć maksymalny wysiłek w odpowiednie żywienie niemowlęcia – z myślą o jego przyszłości. Prawidłowa kolejność rozszerzania diety (najpierw warzywa, po nich owoce, a później kaszki i inne produkty), odpowiednia jakość i bezpieczeństwo podawanych produktów, a także zbilansowana dieta są ważne w kontekście przyszłych wyborów żywieniowych dziecka.

Żywność dla dzieci gwarancją jakości

Jak odróżnić żywność przeznaczoną specjalnie dla niemowląt i małych dzieci od innych produktów spożywczych? Wyróżnikiem posiłków, deserków czy kaszek dopasowanych do specjalnych potrzeb młodego organizmu jest umieszczone na opakowaniu wskazanie wieku, od jakiego można podać produkt, np. po 6. miesiącu życia. Takie oznaczenie jest gwarancją odpowiedniej jakości i dostosowania do potrzeb najbardziej wrażliwych odbiorców.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za najważniejsze cechy jakościowe żywności uzupełniającej uznaje m.in.3:

wysoką wartość energetyczną,
odpowiednią zawartość białka,
odpowiednią zwartość mikroelementów,
odpowiednią konsystencję,
czystość mikrobiologiczną i bezpieczeństwo,
brak dodatku przypraw (m.in. soli).

Czy wiesz, że…

…metabolizm maluszka jest szybszy od metabolizmu dorosłego człowieka? Dziecko szybko trawi i przyswaja składniki odżywcze – zarówno te dobre, jak i te niepożądane. Właśnie dlatego należy zwracać uwagę na jakość i bezpieczeństwo podawanych mu produktów.

Przykładem żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, posiadającej wskazanie wieku na opakowaniu, są produkty BoboVita. Każda partia zawartych w nich różnorodnych składników przechodzi nawet ponad 600 testów jakości i bezpieczeństwa. Produkty te, zgodnie z przepisami prawa dla tej kategorii produktów, nie zawierają konserwantów, barwników ani wzmacniaczy smaku.

A to już wiesz?  Wrześniowa wyprawka przedszkolaka

 

 

[1] Bellows L. L., Johnson S. L., Davies P. L., et al.: The Colorado LEAP study: Rationale and design of a study to assess the short term longitudinal effectiveness of a preschool nutrition and physical activity program. BMC Public Health, 2013.

[2] S. Nicklaus, et al., A prospective study of food preferences in childhood, Food Quality and Preference Volume 15, Issues 78, October–December 2004, Pages 805–818.

3. WHO, Department of Nutrition for Health and Development WHO/NHD, (2001), Complementary feeding: Family foods for breastfed children. Geneva, WHO, 10-12.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Żywienie dopasowane do potrzeb młodego organizmu Dziecko, LIFESTYLE - Prawidłowe nawyki i preferencje żywieniowe kształtują się w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. To szczególnie ważny czas, w którym trzeba zwracać uwagę na to, co spożywa maluszek.
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy