Ciąża

W ciąży latem – na co uważać?

W ciąży latem – na co uważać?
Warszawa, dn. 8 lipca 2015 r. INFORMACJA PRASOWA W ciąży latem – na co uważać? Lato to przez wielu z nas najbardziej wyczekiwana pora roku.

Warszawa, dn. 8 lipca 2015 r.
INFORMACJA PRASOWA

W ciąży latem – na co uważać?

Lato to przez wielu z nas najbardziej wyczekiwana pora roku. Jednak dla kobiet,
które spodziewają się dziecka, wysokie temperatury wiążą się z uciążliwymi dolegliwościami, m.in. obrzękami stóp. Upały osłabiają organizm,
uniemożliwiają spokojny sen, a promienie słoneczne mogą podrażniać bardziej wrażliwą podczas ciąży skórę. Przedstawiamy krótki poradnik dla przyszłych mam – jak postępować i na co uważać latem.

Słońce tak, ale z umiarem
Promienie słoneczne są źródłem witaminy D (odpowiedzialnej za mocne kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia) oraz pozytywnie wpływają na samopoczucie. Jednak kobiety w ciąży nie powinny wystawiać się na nadmierne promieniowanie, ponieważ może ono wywołać udar cieplny, który jest niebezpieczny dla płodu. Zatem, przyszłe mamy, wybierajcie na porę spacerów godzinny poranne lub wieczorne, zaopatrzcie się w kremy z filtrami i unikajcie bardzo nasłonecznionych ścieżek.

Odpowiednia dieta i nawodnienie
Okres ciąży nie jest odpowiednim czasem na eksperymentowanie np. wprowadzanie diety wegańskiej. Aby zapewnić optymalny rozwój dziecku, codzienny jadłospis powinien być urozmaicony,
bogaty w składniki odżywcze, dostarczające energii i odpowiedniej liczby kalorii. Świeże owoce
i warzywa to cenne źródło błonnika, witaminy C, B oraz minerałów, jogurty czy sery dostarczą wapnia, a rośliny strączkowe kwasu foliowego. Także wyjeżdżając na urlop warto pamiętać, aby trzymać się tych wytycznych, nie przesadzać z liczbą fast food’ów, lodów czy gofrów z bitą śmietaną.

Latem należy pić ok. 2,5 litra wody dziennie. Odpowiednie nawodnienie organizmu minimalizuje ryzyko powstawania obrzęków. W okresie ciąży zwiększa się również zapotrzebowanie na wapń
i magnez, dlatego warto wybierać wodę bogatą w te pierwiastki. Niedobór magnezu może bowiem powodować skurcze. Przyszłym mamom zaleca się także ograniczenie soli i produktów przetworzonych, do produkcji których wykorzystuje się chlorek sodu. Tradycyjną sól można zastąpić dietetyczną – zawierającą chlorek potasu, który posiada działanie „przeciwobrzękowe”.

A to już wiesz?  Prowadzenie ciąży – jakich informacji poszukują przyszłe mamy?

Urlop latem?
Odpoczynek w ciąży jest jak najbardziej wskazany. W Polsce miejscem polecanym przez lekarzy
ze względu na obecność jodu w powietrzu, jest wybrzeże Morza Bałtyckiego. Pierwiastek ten bierze udział w produkcji hormonów tarczycy odpowiedzialnych za właściwy metabolizm i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jego niedobór podczas ciąży może skutkować powstaniem wad wrodzonych u dziecka, a nawet poronienie.

Przyszła mama powinna natomiast unikać wyjazdów w te rejony świata, w których panuje klimat tropikalny, czyli m.in. do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Długa podróż, często połączona
ze zmianą stref czasowych, duża wilgotność powietrza oraz wysokie temperatury osłabiają organizm. Ponadto, przed wyjazdem do egzotycznych krajów wymagane są szczepienia, np. przeciwko durowi brzusznemu, które nie są zalecane kobietom w ciąży. Dodatkowo, we wspomnianych rejonach świata, istnieje ryzyko zarażenia się groźnymi, zarówno dla matki, jak i dla dziecka, chorobami, np. malarią.

Ważne jest także, aby w trakcie lata, niezależnie od tego czy wyjeżdżamy czy pozostajemy
w miejscu zamieszkania, być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie tylko
ze względu na potencjalne komplikacje z płodem, mogące się pojawić wraz ze wzrostem temperatur,
ale także na stan samopoczucia samej matki. Jeżeli w upalne dni czujesz się „gorzej”, masz problemy skórne, etc. odwiedź swojego lekarza. On pomoże Ci znaleźć rozwiązanie, które sprawi, że przyjemniej spędzisz lato, a przy okazji upewnisz się, czy z dzieckiem nie dzieje się nic niepokojącego. To w końcu Twoje ciało w okresie ciąży „mówi za nie” – powiedział prof. dr hab. n. med. Sławomir Wołczyński, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka.

***
Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka
Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka powstał z inicjatywy czołowych ekspertów medycyny rozrodu
i endokrynologii ginekologicznej, w celu promocji profilaktyki płodności oraz podnoszenia standardów leczenia niepłodności w Polsce. Stworzenie przestrzeni, narzędzi wymiany wiedzy i doświadczeń dla lekarzy,
pacjentów oraz opinii publicznej, pozwala nadawać nowe kierunki rozwoju medycynie rozrodu – zarówno
w ujęciu naukowym jak i społecznym.
Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka działa we współpracy z Sekcją Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskim Towarzystwem Medycyny Rozrodu oraz Ogólnopolskim Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności.
Szczegółowe informacje nt. OSnPC dostępne są na stronie www.osrodekstudiow.pl.

A to już wiesz?  Pierwsza Polka z in vitro obchodzi 27. urodziny

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy