Data publikacji: 2019-01-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: UNICEF apeluje o pomoc dla 41 mln dzieci na świecie
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE
Miliony dzieci żyją w krajach ogarniętych konfliktami lub dotkniętych przez katastrofy naturalne. Najmłodsi często nie mają dostępu do podstawowych usług. UNICEF zaapelował dziś o 3,9 mld dolarów niezbędnych, aby w tym roku nieść pomoc dzieciom w kryzysach humanitarnych.
Genewa/Nowy Jork, 29 stycznia 2019 r. – Miliony dzieci żyją w krajach ogarniętych konfliktami lub dotkniętych przez katastrofy naturalne. Najmłodsi często nie mają dostępu do podstawowych usług, co naraża je na utratę zdrowia i życia. UNICEF zaapelował dziś o 3,9 mld dolarów niezbędnych, aby w tym roku nieść pomoc dzieciom w kryzysach humanitarnych.
W apelu „Humanitarian Action for Children” UNICEF wyznaczył cele organizacji na 2019 rok i określił co jest niezbędne, aby w 59 krajach świata umożliwić 41 mln dzieci dostęp do czystej wody, żywności, edukacji, zdrowia i ochrony.
Dziś miliony dzieci żyjących na obszarach konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych cierpią na skutek przemocy, stresu i traumy, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Ochrona dzieci jest bardzo ważna. Jeśli najmłodsi nie mają bezpiecznego miejsca do zabawy, nie mogą być połączeni z rodzinami, otrzymywać wsparcia psychologicznego, ich niewidzialne rany po wojnie także nie zostaną uleczone.
UNICEF szacuje, że ponad 34 mln dzieci, które mieszkają na obszarach konfliktów lub katastrof nie ma dostępu do usług związanych z opieką społeczną. Wśród tych dzieci największą grupę stanowią najmłodsi w Jemenie (6,6 mln), w Syrii (5,5 mln) i w Demokratycznej Republice Konga (4 mln).
Działania w ramach ochrony dzieci obejmują zapobieganie i reagowanie na przypadki nadużyć, zaniedbania, przemocy, wykorzystania i traumy. UNICEF robi wszystko, aby ochrona dzieci była priorytetem we wszystkich działaniach organizacji.
Niestety, niewystarczające środki finansowe, a także inne wyzwania takie jak rosnący brak poszanowania stron konfliktu dla międzynarodowego prawa humanitarnego i blokowanie dostępu do poszkodowanych osób oznacza, że możliwość ochrony dzieci przez UNICEF jest mocno ograniczona. Przykładowo, w 2018 r. UNICEF zaapelował o 21 mln dolarów na programy ochrony dzieci w Demokratycznej Republice Konga. Jak dotąd organizacja otrzymała zaledwie 1/3 tych środków.
W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka oraz 70. rocznicę Konwencji genewskich. Mimo to, liczba krajów uwikłanych w konflikt wewnętrzny lub międzynarodowy jest obecnie najwyższa od trzech dekad. Życie, zdrowie i przyszłość milionów dzieci są zagrożone.
Dzieci, które są regularnie narażone na przemoc lub konflikt, szczególnie w młodym wieku, są także wystawione na niebezpieczeństwo stresu toksycznego, czyli stanu, który może prowadzić do długofalowych negatywnych konsekwencji dla rozwoju poznawczego, społecznego i emocjonalnego dziecka. Najmłodsi poszkodowani na skutek wojny, przesiedlenia i innych traumatycznych wydarzeń takich jak przemoc seksualna, wymagają specjalistycznej opieki.
UNICEF szacuje, że najwięcej środków potrzeba na pomoc dla uchodźców syryjskich w Egipcie, Jordanii, Libanie, Iraku i Turcji (904 mln dolarów), dzieci i ich rodzin w Jemenie (542,3 mln dolarów), Demokratycznej Republice Konga (326,1 mln dolarów), Syrii (319,8 mln dolarów) i Sudanie Południowym (179,2 mln dolarów).
Więcej informacji:
UNICEF w 2019 r. planuje:
Objąć wsparciem psychologicznym 4 mln dzieci i ich opiekunów;
Umożliwić dostęp do czystej wody dla 43 mln ludzi;
Włączyć 10,1 mln dzieci w podstawową edukację formalną lub nieformalną;
Zaszczepić 10,3 mln dzieci przeciwko odrze;
Leczyć 4,2 mln dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia.
W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2018 r., dzięki wsparciu UNICEF:
3,1 mln dzieci i ich opiekunów otrzymało wsparcie psychologiczne;
35,3 mln ludzi miało dostęp do czystej wody;
5,9 mln dzieci otrzymało dostęp do edukacji;
4,7 mln dzieci zostało zaszczepionych przeciwko odrze;
2,6 mln niedożywionych dzieci było objętych leczeniem.
Apel UNICEF „Humanitarian Action for Children” 2019 znajduje się na stronie: https://uni.cf/HAC_2019
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE