Data publikacji: 2016-10-03
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Stres, brak koncentracji, agresja, pogorszenie słuchu. Hałas ma wpływ na uczniów
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE
Szkoła, to miejsce, które powinno wspierać proces nauczania ułatwiając koncentrację oraz komunikację i współpracę pomiędzy uczniami a nauczycielem, a podczas przerw wypoczynek i regenerację przed kolejną lekcją.
W Polsce placówki szkolne często nie sprzyjają efektywnej nauce z powodu braku odpowiedniej akustyki w pomieszczeniach.
Hałas realnie przekłada się na stres oraz zaburzenia koncentracji. Gdy jest zbyt uciążliwy, niektórzy ludzie stają się poirytowani, a niektórzy czują się zdemotywowani i zmęczeni. W szkołach problem hałasu jest szczególnie poważny, ze względu na jego nasilenie oraz wpływ na zdolności przyswajania wiedzy przez dzieci. Dla ucznia i pracownika szkolnego, który codziennie spędza co najmniej kilka godzin w szkole oznacza to wiele niedogodności, które wpływają na jego efektywność pracy i nauki:
Nadmierne pobudzenie
Szybsze zmęczenie
Agresja
Utrudniona komunikacja między uczniami a nauczycielem
Rozdrażnienie i podirytowanie nauczyciela
Trudności z przyswajaniem wiedzy przez uczniów
Utrata koncentracji
Ogólny wpływ na stan zdrowia, np. bóle głowy czy problemy ze słuchem
Mikołaj Jarosz, który w firmie Ecophon Saint-Gobain specjalizuje się w akustyce w placówkach szkolnych, twierdzi, że hałas i pogłos w salach lekcyjnych wpływa bezpośrednio na gorsze wyniki w nauce. Wraz ze zwiększonym poziomem hałasu, wzrasta problem z koncentracją oraz rozumieniem i zapamiętywaniem słów nauczyciela. Im większy jest pogłos w sali, tym jest ona głośniejsza i tym bardziej dzieci rozrabiają – kontynuuje Mikołaj Jarosz.
Trudno usunąć jest źródło hałasu, gdyż są to głównie sami uczniowie, ale warto zadbać o jego znaczne obniżenie. Właściwa akustyka pomieszczeń szkolnych może wpłynąć na jakość prowadzonych zajęć i realnie wpływać na końcowe wyniki nauczania. Adaptacja akustyczna sali lekcyjnej dzięki zastosowaniu dźwiękochłonnych paneli ściennych i sufitów może spowodować, że wzajemne porozumiewanie się nie wymaga większego wysiłku, a dzieci są bardziej skoncentrowane i zdyscyplinowane. Ponadto, lekcje są mniej męczące i stresujące, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.
Produkty Ecophon nie tylko przyczyniają się do poprawy komfortu akustycznego, ale również do poprawy jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Dzieci wdychają trzy razy więcej powietrza niż dorośli i są w związku z tym bardziej wrażliwe na wpływ substancji toksycznych obecnych w powietrzu. Ecophon wykorzystuje niskoemisyjne materiały budowlane, dzięki czemu zmniejsza się udział zanieczyszczeń w powietrzu i może pozytywnie wpływać na samopoczucie uczniów i ich wyniki w nauce.
Jedną z najdokładniej przebadanych substancji zanieczyszczających powietrze wewnątrz pomieszczeń jest formaldehyd (CH2O). Produkty Ecophon spełniają na przykład wymagania klasy A+, według francuskiej klasyfikacji materiałów wykończeniowych pod względem emisji lotnych związków organicznych. Jest to obecnie najbardziej rygorystyczny ma świecie poziom wymagań, z dopuszczalną emisją formaldehydu w ilości 10 µg/m3.
Historia firmy Ecophon sięga 1958 roku, kiedy w Szwecji wyprodukowano pierwsze materiały dźwiękochłonne z wełny szklanej, służące redukcji hałasu w miejscach pracy. Obecnie firma jest światowym dostawcą systemów sufitów akustycznych i paneli ściennych, zapewniających zdrowe środowisko pracy w obiektach biurowych, oświaty, służby zdrowia i przemysłu czystego. Ecophon należy do Grupy Saint-Gobain i posiada oddziały sprzedaży oraz dystrybutorów w większości krajów Europy. Celem Ecophon jest osiągnięcie pozycji globalnego lidera w kształtowaniu komfortu akustycznego poprzez dostarczenie dźwiękochłonnych systemów oraz zapewnienie lepszego samopoczucia i zwiększenia wydajności użytkowników końcowych. Ecophon utrzymuje stały dialog z agencjami rządowymi, organizacjami i instytutami badawczymi zajmującymi się środowiskiem pracy. Przyczyniamy się do poprawy warunków wszędzie tam, gdzie ludzie pracują i porozumiewają się.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE