Ciąża Ciąża i poród Ciąża i przygotowanie do porodu

Problemy z zajściem w ciążę ? Co Polki wiedzą o płodności?

Problemy z zajściem w ciążę ? Co Polki wiedzą o płodności?
Warszawa, 08 października 2015 Co Polki wiedzą o płodności? Problemy z zajściem w ciążę nie zawsze są skutkiem niepłodności. Często natomiast wynikają z niewiedzy na

Warszawa, 08 października 2015

Co Polki wiedzą o płodności?
Problemy z zajściem w ciążę nie zawsze są skutkiem niepłodności. Często natomiast wynikają z niewiedzy na temat własnej fizjologii. Aż co 3. kobieta nie wie w którym dniu cyklu najlepiej współżyć starając się o dziecko – wynika z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii społecznej „Płodna Polka” .
Przy trwającym 28 dni cyklu, optymalnym momentem, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę jest 14. dzień cyklu. Wówczas kobiecy organizm wchodzi w tzw. fazę owulacyjną. Cechuje się ona wzrostem poziomu hormonów potrzebnych do zajścia w ciążę – prolaktyny, FSH i LH. W jajniku, pod wpływem tych zmian hormonalnych dochodzi do pęknięcia dominującego pęcherzyka jajnikowego, z którego uwalnia się komórka jajowa gotowa do zapłonienia.

Jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na zdrowie prokreacyjne kobiety jest wiek. Z medycznego punktu widzenia w pierwszą ciążę najlepiej zajść około 25. roku życia. Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na późne rodzicielstwo, jednak przeszkodzić w tym może przedwczesna menopauza. Zdaniem większości ankietowanych kobieta może wejść w etap przekwitania między 40. a 45. rokiem życia. A jedynie 1% kobiet ma świadomość od jakiego wieku faktycznie może wystąpić menopauza.

Co prawda średni wiek rozpoczęcia klimakterium u kobiety występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Natomiast menopauza może wystąpić znacznie wcześniej, nawet w wieku 30 lat, a wraz z nią zanikają zdolności rozrodcze. Warto o tym pamiętać, biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej kobiet decyduje się na założenie rodziny po 30. roku życia. Niektóre zmiany w organizmie zachodzą szybciej niż zazwyczaj, co może stanąć na przeszkodzie w zajściu w ciążę – mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert kampanii „Płodna Polka”

Gdy kobieta stawia na późne macierzyństwo przed podjęciem starań o dziecko powinna poddać się dokładnym badaniom, mającym na celu skontrolowanie jej płodności. W ramach kampanii „Płodna Polka” został stworzony zestaw specjalnie wybranych badań, które pozwalają zdiagnozować kobiecą płodność. Tzw. „Pakiet kobiecy” pozwala ocenić rezerwę jajników, która jest głównym wskaźnikiem potencjału rozrodczego.

A to już wiesz?  Poznaj owoce aceroli - jedno z najbogatszych źródeł aktywnej witaminy C

Aby nie dopuścić do pojawienia się problemów z zajściem w ciąże warto również wystrzegać się czynności, które negatywnie pływają na płodność i mogą ją osłabiać. Należą do nich stres, używki, brak ruchu, a także nieprawidłowa waga. Natomiast na poprawę zdrowia prokreacyjnego zaleca się przede wszystkim wyregulowanie gospodarki hormonalnej, prowadzenie regularnego trybu życia, aktywność fizyczną oraz stosowanie diety bogatej w witaminy z grupy B oraz witaminę E.

Kampania społeczna „Płodna Polka”, to inicjatywa, której celem jest promocja badań „Pakietu kobiecego” (badań AMH, FSH oraz USG połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności) diagnozujących płodność kobiety i określających ilość czasu pozostałego na poczęcie dziecka, pozwalając na świadome zaplanowanie macierzyństwa. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par. Jedną z przyczyn bezpłodności jest zbyt późna decyzja o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania. Misją kampanii jest ograniczenie ilości par mających problem z poczęciem dziecka poprzez zachęcanie do diagnozowania czynników, które utrudniają lub uniemożliwiają zajście w ciążę. Kampania jest organizowana przez Fundację „Nadzieja dla zdrowia” przy wsparciu merytorycznym dr Grzegorza Mrugacza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektora medycznego Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”. Została objęta patronatami honorowymi: Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącego Rady Miasta Białystok. Więcej informacji na stronie www.plodnapolka.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy