Data publikacji: 2019-04-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Poznaj młodych artystów z czterech stron świata
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE
W 10. edycji projektu artystyczno-edukacyjny Brave Kids w Polsce weźmie udział ponad 100 młodych artystów z 26 grup. Przyjadą z Ameryki, Azji, Afryki i Europy. Rozpoczęła się już rekrutacja rodzin, które chciałyby gościć utalentowane dzieci i młodzież.
W tym roku Brave Kids zobaczymy w siedmiu polskich miastach, w tym po raz pierwszy w Gdańsku.
Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids to przedsięwzięcie unikatowe w skali globalnej. I nie chodzi tylko o to, że w jego ramach przyjeżdżają do Polski dzieci i młodzież z najodleglejszych stron świata. Wyjątkowy jest tu przede wszystkim sposób, w jaki projekt łączy kultury i tradycje nieraz odległe od siebie o tysiące kilometrów. – Uczestnicząc w Brave Kids przekonałem się, że wszyscy możemy być inni, choć wszyscy wywodzimy się też z tych samych korzeni. Wychowujemy się w różnych kontekstach społecznych, co sprawia, że patrzymy na świat z różnych perspektyw, i tak jesteśmy ukształtowani. Niezmienne pozostaje jednak to, że niezależnie od tego, jak bardzo się różnimy, na każdym etapie projektu doskonale się dogadujemy i jesteśmy zgodni. Myślę, że właśnie to czyni Brave Kids tak wyjątkowym wydarzeniem – mówi Leo Chung Chak Lau, który był uczestnikiem Brave Kids w 2012 roku, miał wtedy 16 lat, a dziś jest liderem grupy teatralnej z Hong Kongu.
W tym roku do Polski przyjadą młodzi artyści z Azji, Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki oraz Europy – w sumie z 17 krajów. Grupy często koncentrują się na regionalnych czy lokalnych tradycjach. Np. Nanhi Dunya, grupa pochodząca z Doliny Dehradun w północnych Indiach, zajmuje się hinduskimi mantrami duchowymi, tańcami i pieśniami ludowymi. Z kolei artyści z Kolumbii, z miejscowości El Salvado, z Korei Południowej, a także z peruwiańskich Andów, grają na tradycyjnych instrumentach. Grupa folkowa przyjedzie też z Białorusi. Z Kazachstanu czy Iranu przyjadą tancerze, a np. z Kenii muzycy. Nie zabraknie artystów teatralnych – takie grupy przyjadą m.in. z Donbasu, ze wschodniej Ukrainy, z Hong Kongu, a także z Salwadoru oraz cyrkowych: z Nikaragui, Mumbaju w Indiach, Zachodniego Brzegu w Palestynie. W tej edycji udział wezmą też wrocławianie z Przedmieścia Oławskiego i szkoły dla dzieci niesłyszących. Uczestnikami Brave Kids jak co roku będą również artyści z Polski, m.in. młodzi aktorzy musicalowi z Teatru Komedii Valldal w Gdyni oraz tancerze z zespołu Hope4Street z warszawskiej Pragi.
– Brave Kids to zawsze barwny kalejdoskop artystyczny, spotkanie, które daje uzdolnionym dzieciom i młodzieży niezwykły impuls dla rozwoju talentów, ale też osobowości, wzmacniając ich pewność siebie i poczucie, że wiele zależy od nich samych. To bardzo ważne, ponieważ w ramach projektu gościmy dzieci z bardzo różnych miejsc i społeczności, często borykających się z trudną sytuacją ekonomiczną czy polityczną, nieraz zepchniętych na margines życia społecznego – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.
To już 10. edycja projektu Brave Kids
Łącznie w tegorocznej edycji Brave Kids weźmie udział ponad 100 dzieci. Przez dwa tygodnie będą gościć u rodzin w siedmiu miastach. Do Wrocławia, Rzeszowa, Leszna i Radziejowic przyjadą 15 czerwca, a w lipcu do Gdańska oraz Białegostoku. Dodajmy, że na Pomorzu Brave Kids będą gościć po raz pierwszy. W każdym z miast będzie okazja do zobaczenia grup podczas występów artystycznych oraz spotkania się z dziećmi w ramach innych wydarzeń. Informacje dotyczące projektu, w tym rekrutacji rodzin oraz spotkań organizacyjnych, są dostępne na stronie projektu: www.bravekids.eu. Można tam również znaleźć kontakt do koordynatorów projektu w poszczególnych miastach.
30 czerwca uczestnicy Brave Kids goszczący we Wrocławiu, Rzeszowie, Lesznie, Radziejowicach, Wałbrzychu spotkają się w Obornikach Śląskich niedaleko Wrocławia, gdzie będą przygotowywać wielki spektakl finałowy wspierani przez artystów i pedagogów z Polski, Indii, Hiszpanii i Iranu. Widowisko zobaczymy 7 i 9 lipca na dużej scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. To niezwykłe wydarzenie, za każdym razem zaskakujące pomysłowością i energią młodych artystów. 7 lipca, obok tradycyjnego pokazu Brave Kids, zaprezentują się uczestnicy pierwszej edycji Brave Kids Reunion, którzy nad swoim unikatowym spektaklem będą pracować w Wałbrzychu. W ubiegłym roku spektakl odbył się we wrocławskiej Hali Stulecia, przyciągając 1800 widzów. Natomiast w Gdańsku i Białymstoku odbędą się finały lokalne.
W poprzednich edycjach projektu wzięło udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.
Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE