Data publikacji: 2018-06-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Karmienie piersią – to (nie zawsze) naturalne
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE
Mimo licznych kampanii edukacyjnych, młode matki w Polsce wciąż potrzebują dużego wsparcia merytorycznego i technicznego w zakresie karmienia piersią.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla marki LOVI, aż 8 na 10 młodych mam w Polsce doświadczyło problemów związanych z karmieniem dziecka piersią.
Karmienie piersią to w ostatnich latach jeden z najczęściej poruszanych tematów związanych z macierzyństwem. Lekarze podkreślają bezcenny wpływ mleka mamy na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka oraz zalecają jak najdłuższe utrzymanie go w diecie niemowlaka. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje karmienie dziecka piersią przez pierwsze dwa lata jego życia.
Jednak z perspektywy młodych i przyszłych mam karmienie piersią wcale nie jest tak naturalne, jak mogłoby się wydawać. Jak wynika z ogólnopolskiego badania, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie marki LOVI, prawie 80% młodych mam doświadczyło problemów w trakcie karmienia piersią[1]. Najczęstszymi z nich były niedobór pokarmu, na który skarżyło się ponad 26% respondentek, ból (25,2%) oraz poranione brodawki (24,9%). Niedobór pokarmu to także zmora przyszłych mam. 45% ankietowanych przyznało się do obaw związanych z karmieniem piersią, które miały będąc w ciąży. Ponad połowa z nich najbardziej obawiała się właśnie niedoboru pokarmu. Znamienny jest także fakt, że drugą najczęściej wymienianą przyczyną obaw przyszłych mam było poczucie braku wystarczającego doświadczenia i wiedzy.
Karmienie piersią to jeden z najbardziej naturalnych aspektów macierzyństwa – podkreśla Agnieszka Mińko, ekspertka laktacyjna – ale też jeden z bardziej stresujących. Z jednej strony przyszłe i młode mamy na każdym kroku słyszą, jak ważne dla zdrowia ich pociech jest mleko mamy i są zachęcane do jak najdłuższego karmienia piersią. Z drugiej strony początki karmienia, zwłaszcza u pań które po raz pierwszy zostały mamami, mogą nie być łatwe. Bardzo często maluch i mama potrzebują chwili, żeby się „dotrzeć”. Dla wielu pań przeszkody już na tak wczesnym etapie macierzyństwa mogą powodować stres i frustrację. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wsparcie najbliższych, osób sprawujących opiekę nad rodzącą, a także wiedza merytoryczna czerpana z rzetelnych źródeł i wsparcie techniczne.
By wesprzeć przyszłe i młode mamy na pierwszym etapie macierzyństwa, ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna #karmienietonieproblem, której organizatorem jest marka LOVI.
W ramach programu, w wybranych poradniach laktacyjnych w jedenastu polskich miastach w okresie od kwietnia do połowy czerwca odbywają się bezpłatne konsultacje, adresowane do młodych mam, które karmią lub planują karmić piersią. Informacje na temat akcji oraz terminy kolejnych konsultacji znajdują się na stronie internetowej kampanii – http://karmienietonieproblem.mjakmama24.pl/
[1] Badanie zostało zrealizowane w 2018 r. przez agencję SW RESEARCH, metodą ankiety internetowej (CAWI) na próbie 573 respondentek ze wszystkich województw, w wieku 20-45 lat.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE