Żywienie

Jesteśmy coraz grubsi. Jak zapobiec epidemii otyłości?

Jesteśmy coraz grubsi. Jak zapobiec epidemii otyłości?
Jesteśmy coraz grubsi. Jak zapobiec epidemii otyłości? Zachodnia „plaga” związana z dobrobytem, dotarła także do nas: polskie dzieci jedzą za dużo, zbyt słodko i tłusto,

Jesteśmy coraz grubsi. Jak zapobiec epidemii otyłości?

Zachodnia „plaga” związana z dobrobytem, dotarła także do nas: polskie dzieci jedzą za dużo, zbyt słodko i tłusto, a do tego niewiele się ruszają. Zdaniem ekspertów żywieniowych mogłyby uniknąć nadwagi i problemów zdrowotnych, gdyby tylko zaczynały dzień od porządnego śniadania.

Na początku nie zwracamy uwagi na dodatkowe kilogramy i cieszymy się, że dziecko chętnie je. Problem jednak w tym, że dzieci chętnie jedzą to, co im smakuje, czyli słodycze i wszelkie słodkie potrawy. Gdy są starsze i chodzą do szkoły, stają się stałymi klientami szkolnego sklepiku, pełnego chipsów, pączków i innych cukrowych pokus. Niechętnie ćwiczą na wuefie, a po szkole godzinami siedzą przed komputerem. Po kilku latach takiego postępowania dziecko może mieć nawet do kilkunastu kilogramów nadwagi. Bez dobrze przemyślanego programu odchudzania powrót do prawidłowej wagi jest niemożliwy.

Śniadanie na dobry początek

– Wszystkie badania specjalistyczne dowodzą, że najważniejszą kwestią w odżywianiu dziecka, jest dbanie o zdrowe śniadania. W mojej przychodni, gdzie zajmujemy się otyłością dzieci, pierwsze pytania do rodziców dotyczą właśnie tego posiłku. Odchudzanie zaczynamy od wprowadzenia regularnych śniadań do jadłospisu dziecka – mówi Mirosław Toms, pediatra zajmujący się nadwagą dzieci.

Po pierwsze chodzi o to, żeby w ogóle jeść śniadanie i dzięki niemu dostarczyć organizmowi energii do działania. Choć wydaje się to proste, często jest jedną z trudniejszych rzeczy do wykonania. Najnowsze dane z Instytutu Żywności i Żywienia są alarmujące – aż 30% polskich dzieci pomija najważniejszy posiłek dnia. Najczęściej po prostu przejmują ten nawyk od rodziców, którzy nie przywiązują wagi do tego, co jedzą.

– Odchudzanie dziecka to praca całej rodziny. Rodzice powinni przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania i jeśli popełniają rażące błędy, wyeliminować je. Dziecku łatwiej będzie znosić trudy diety, kiedy będzie widzieć, że ma wsparcie w rodzinie – mówi Magdalena Kuklik, technolog żywienia Mixit, popularnej platformy specjalizującej się w mieszankach musli i kasz na życzenie.

A to już wiesz?  Rola śniadania w diecie dzieci i dorosłych

Zboża zamiast cukru

Prawidłowo skomponowane śniadanie jest ważne podczas odchudzania z kilku względów.

– Wcześnie zjedzony wartościowy posiłek budzi nasz metabolizm po nocy i przyspiesza jego działanie. Dobra przemiana materii sprawia, że organizm lepiej radzi sobie z przetwarzaniem pokarmów dostarczanych w ciągu dnia – tłumaczy Mirosław Toms.

Kolejna zaleta śniadania, jeśli jest ono pełnowartościowe i zawiera wszystkie niezbędne dla organizmu składniki, to zmniejszenie potrzeby na wysokoenergetyczne posiłki w późniejszych porach dnia. I na koniec – prawidłowo skomponowane śniadanie, które zawiera około 25-30 proc. wszystkich kalorii, które zostaną spożyte w ciągu dnia, zapewni uczucie sytości na kilka godzin i dziecku łatwiej będzie oprzeć się słodkim przekąskom.

– Śniadanie może być słodkie, ale trzeba pamiętać, żeby nie były to bułki z białym, rafinowanym cukrem. Najlepiej, gdy cukru dostarczamy w postaci naturalnych węglowodanów, dlatego idealnym połączeniem są „szybkie” i „wolne” cukry, czyli cukry złożone pochodzące ze zbóż i cukry proste zawarte na przykład w owocach – dodaje ekspertka Mixit.

Trzeba pamiętać też o dostarczeniu białka – jajek, serów, dobrej jakości wędlin. W połączeniu z warzywami i pełnoziarnistym pieczywem taki posiłek zapewnia wszystko, co niezbędne dla młodego organizmu. Przestrzegając zasady, aby 10-14 proc. energii posiłku pochodziło z białka, 30 proc. z tłuszczu i około 60 proc. z węglowodanów mamy pewność, że nasze dziecko odżywia się w dobry sposób.

Sen i ćwiczenia zapobiegną chorobom

Śniadanie, to tylko początek i jeden z elementów programu odchudzania. Oprócz tego należy zadbać, by dziecko jadło regularnie, wysypiało się i było aktywne fizycznie. Warto też zbadać dziecko – być może nadwaga jest efektem choroby, wtedy właściwych zaleceń żywieniowych może udzielić tylko lekarz.

– Wzrost otyłości u dzieci w Europie Środkowej osiąga dziś poziom epidemii, która obciąża całe społeczeństwa – mówi Mirosław Toms. – Jeśli poszczególne kraje nie podejmą prób wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych dla dzieci, to te gdy dorosną, będą mieć więcej problemów ze zdrowiem niż ich rodzice – dodaje.

A to już wiesz?  Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

A lista chorób spowodowanych otyłością jest długa. Najpoważniejsze z nich, to chociażby: choroby serca, udar niedokrwienny, choroba Alzheimera, czy demencja starcza. Jeśli więc chcemy dla naszych dzieci tego, co najlepsze, zacznijmy od zdrowego śniadania.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy