Data publikacji: 2019-02-26
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak warszawscy uczniowie przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty?
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE
Na niecałe dwa miesiące przed egzaminami ósmoklasisty, rodzice uczniów coraz częściej poszukują prywatnych kursów edukacyjnych przygotowujących do kwietniowych testów.
Ponad 123 tys. uczniów warszawskich szkół podstawowych czeka w kwietniu konieczność zmierzenia się z pierwszymi w zreformowanej szkole egzaminami ósmoklasisty. Te próbne, przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku okazały się sporym wyzwaniem dla zdających. Jako trudne ocenili je także nauczyciele. Na niecałe dwa miesiące przed rozpoczęciem prawdziwego sprawdzianu, rodzice ósmoklasistów coraz częściej poszukują prywatnych kursów edukacyjnych przygotowujących do kwietniowych testów.
Jak podaje Biuro Edukacji Urzędu Miasta, we wrześniu 2018 roku w Warszawie znajdowały się 103 licea (w tym 8 specjalnych) oraz 47 techników (w tym 2 specjalne). Egzamin ósmoklasisty zdecyduje o tym, do którego z nich trafi kończący szkołę podstawową uczeń. Choć testu nie można oblać, każdy będzie starał się o jak największą liczbę punktów. Egzaminowane będą trzy przedmioty, 15 kwietnia język polski, 16 kwietnia matematyka, a 17 kwietnia wybrany język obcy.
Duża konkurencja zwiększa zainteresowanie dodatkowymi kursami
Tegoroczna sytuacja uczniów jest trudna nie tylko ze względu na wysoki poziom egzaminów, lecz także przełomowy dla zreformowanego polskiego szkolnictwa rok 2019. W kwietniu zdawać będzie pierwszy rocznik kończący ośmioklasowe szkoły podstawowe, jak również ostatni rocznik gimnazjalistów. Oznacza to, że na każde miejsce w liceum czy technikum będzie przypadało znacznie więcej kandydatów. Duża konkurencja oraz formuła egzaminu ósmoklasisty, który jest trudniejszy i bardziej obszerny niż ten gimnazjalny powodują, że coraz więcej uczniów decyduje się na dodatkowe przygotowanie.
– W ostatnich miesiącach zauważyliśmy dużo większe zainteresowanie naszymi kursami, zwłaszcza z matematyki i języka polskiego – mówi założycielka warszawskiej Pracowni z Oknem na Świat, Marta Hendzel. – Wielu rodziców i uczniów zapisy na zajęcia zostawia na ostatnią chwilę, dla spóźnialskich przygotowaliśmy jednak turę rozpoczynającą się 10 marca. Z drugiej strony cieszy nas fakt, że coraz więcej uczniów naukę do egzaminów ósmoklasisty rozpoczyna już w klasie siódmej, co potwierdza zwiększająca się frekwencja w naszych grupach – dodaje Marta Hendzel.
Eksperci radzą jak uporać się z językiem polskim i matematyką
Egzaminy ósmoklasisty mogą sprawić uczniom trudności m.in. ze względu na większą, niż w teście gimnazjalnym ilość zadań otwartych. Dla wielu problemem podczas próbnego sprawdzianu z języka polskiego okazała się rozprawka. Inni mieli trudności z zadaniami wymagającymi podania argumentów i poparcia ich przykładami. – Przed egzaminem na pewno warto poćwiczyć długie formy wypowiedzi, za które można dostać nawet 20 punktów. Bez napisania wypracowania nie ma co liczyć na dobry wynik. Dobrze jest przy tym poćwiczyć zarówno formę twórczą, jak i wypowiedź o charakterze argumentacyjnym, gdyż nigdy nie wiadomo, jakie będą tematy i który z nich będzie nam bardziej odpowiadał – mówi Kinga Samsel, nauczycielka gimnazjum oraz trener zajęć z języka polskiego.
Prawie dwukrotnie więcej zadań otwartych przewiduje egzamin z matematyki. Trudności na egzaminie próbnym często sprawiały te z pogranicza matematyki z fizyką. – Zadania w kontekście rzeczywistym, dotyczące drogi, czasu czy prędkości mogły wydawać się skomplikowane, jednak są zadaniami typowymi i można się ich spodziewać – komentuje dr Anastasyia Derkachova, pedagog, pracująca na co dzień w Instytucie Fizyki PAN. – Warto skupić się też na lepszym przygotowaniu do zadań otwartych, które są najwyżej punktowane, a w trakcie egzaminu rzeczywiście je rozwiązywać i obliczać wyniki, a nie tylko zgadywać odpowiedzi. Dobrze zwrócić również uwagę na szczegóły, takie jak np. zrobienie rysunku przy zadaniu z geometrii, za który także są przyznawane punkty – dodaje ekspert.
Obie ekspertki zgadzają się, że przed egzaminami warto jest zapoznać się z kryteriami oceny poszczególnych zadań, tak by wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę. W trakcie testu trzeba natomiast pamiętać o czytaniu pytań ze zrozumieniem, zwłaszcza w przypadku odpowiedzi wielokrotnego wyboru i pytań które dotyczą np. jednocześnie obrazka i tekstu. Najlepszym sposobem na zdanie egzaminu ósmoklasisty jest systematyczna nauka, ale gdy czasu zostało niewiele, warto pomyśleć o profesjonalnym kursie, dzięki któremu przygotowania skupią się na tym co najistotniejsze.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE