Dziecko LIFESTYLE

Jak komponować dietę wspierającą brzuszek po 1. urodzinach?

Jak komponować dietę wspierającą brzuszek po 1. urodzinach?
1000 pierwszych dni życia dziecka to czas intensywnego rozwoju i wzrostu jego organizmu. Nie tylko po narodzinach, ale również po 1. urodzinach mały brzuszek potrzebuje specjalnego wsparcia i

Data publikacji: 2017-12-20
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak komponować dietę wspierającą brzuszek po 1. urodzinach?
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

1000 pierwszych dni życia dziecka to czas intensywnego rozwoju i wzrostu jego organizmu. Nie tylko po narodzinach, ale również po 1. urodzinach mały brzuszek potrzebuje specjalnego wsparcia i troski.

Jak komponować dietę wspierającą brzuszek po 1. urodzinach? Dziecko, LIFESTYLE - 1000 pierwszych dni życia dziecka to czas intensywnego rozwoju i wzrostu jego organizmu. Nie tylko po narodzinach, ale również po 1. urodzinach mały brzuszek potrzebuje specjalnego wsparcia i troski.

1000 pierwszych dni życia dziecka to czas intensywnego rozwoju i wzrostu jego organizmu. Nie tylko po narodzinach, ale również po 1. urodzinach mały brzuszek potrzebuje specjalnego wsparcia i troski. Dieta maluszka powinna być bogata w niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki. Komponując odpowiednie menu dla młodego, rozwijającego się organizmu dziecka, wspieramy m.in. jego układ pokarmowy, a zdrowy brzuszek to szczęśliwy maluszek! Jak najlepiej komponować jadłospis małego smakosza?

Wymagający brzuszek

W ciągu pierwszych 3 lat życia układ pokarmowy maluszka rozwija się bardzo dynamicznie, a pełną sprawność osiąga dopiero około 5.-7. roku życia dziecka. Odpowiada za prawidłowe trawienie, oraz za wchłanianie składników odżywczych. Choć aktywność enzymów trawiennych osiąga optymalny poziom po ukończeniu przez dziecko 1. roku, wcale nie oznacza to, że może ono już jeść to, co rodzice. Brzuszek Juniora wciąż wymaga szczególnej troski i wsparcia. Jest bardzo wrażliwy i delikatny, a dieta stosowana przez całą rodzinę często nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na niezbędne dla niego witaminy czy składniki mineralne. Od prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego zależy nie tylko zdrowie, ale i dobre samopoczucie maluszka. Właściwie odżywione dziecko rozwija się prawidłowo, ma apetyt, chętnie się bawi i łatwiej się uczy nowych rzeczy.

Czy wiesz, że żołądek rocznego maluszka:

jest wielkości jego zaciśniętej piąstki? Dlatego należy uważać, by nie przekarmiać dziecka.
trawi wiele godzin po zakończeniu posiłku? Z tego powodu należy zachować ok. 3-4 godzinny odstęp między poszczególnymi posiłkami.
wydziela kwasy żołądkowe, które chronią przed dostaniem się do organizmu bakterii chorobotwórczych?

A to już wiesz?  Trwa II etap programu "Ubrania od Serca"

Kompozycja witamin i składników mineralnych

Organizm maluszka po 1. roku życia, podobnie jak niemowlęcia, jest wciąż bardzo wrażliwy na nadmiar lub niedobór określonych składników, a jego potrzeby żywieniowe są zupełnie inne od potrzeb osób dorosłych. Należy pamiętać, że dziecko w tym wieku potrzebuje nawet 4 do 8 razy więcej niektórych składników pokarmowych w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż dorosły. Dlatego jego menu powinno różnić się od tego stosowanego przez rodziców, a jego podstawę nadal powinno stanowić mleko oraz produkty mleczne. Dieta rocznego dziecka powinna być zbilansowana, co oznacza odpowiedni dobór określonych składników dopasowanych do jego potrzeb. Powinna zawierać odpowiednią kompozycję witamin i składników mineralnych. W jej komponowaniu pomocny może być modelowy talerz żywieniowy, który m.in. uwzględnia 3 porcje mleka (lub przetworów mlecznych) dziennie. Na tym etapie, dla prawidłowego rozwoju i wzrostu małego dziecka, szczególnie ważne są:

białko,
witamina D,
wapń,
żelazo,
kwasy tłuszczowe z grupy omega 3,
błonnik.

Zapotrzebowanie na te składniki u rocznego maluszka jest znacznie wyższe niż zapotrzebowanie dorosłego w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Tymczasem, jak pokazały wyniki badania Instytutu Matki i Dziecka z 2016 roku, aż 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, a niedobory wapnia występują aż u 42% dzieci w tym wieku. Ponadto, aż 56% polskich dzieci spożywa zbyt mało błonnika[1], który stanowi niezbędny element zbilansowanej diety i wspiera prawidłową pracę brzuszka.

Czy wiesz, że…

…utrata apetytu wcale nie musi oznaczać choroby czy być powodem do niepokoju?

Może być spowodowana przez ząbkowanie lub wzmożoną ciekawość świata malucha, który chce poznawać swoje otoczenie.

Jak zapewnić Juniorowi dostateczną ilość składników odżywczych?

Prawidłowe żywienie zarówno w 1. roku życia, jak i po jego ukończeniu jest kluczowe dla rozwoju, wzrostu i samopoczucia maluszka. Poprzez dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych rodzic realnie wspiera jego prawidłowy rozwój oraz programuje metabolizm. Na tym etapie bardzo istotne są również odpowiednie proporcje określonych składników, przyswajanych przez młody organizm. W tym czasie niewskazane jest zbyt wczesne przejście z mleka modyfikowanego na mleko krowie. Odpowiednią podaż cennych witamin i składników mineralnych maluszkowi wesprze kontynuacja podawania mleka modyfikowanego, mleka typu Junior. Ze względu na wyjątkowe potrzeby żywieniowe rocznego dziecka powstało Bebiko Junior 3 NutriFlor+, które zawiera m.in. wapń i witaminę D dla mocnych kości, żelazo dla rozwoju poznawczego i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu*.

A to już wiesz?  Anna Dereszowska: Byliśmy na Zanzibarze siedem lat temu, kiedy była to jeszcze dzika wyspa. Obecnie bardziej przypomina polską kolonię

*Bebiko Junior 3 NutriFlor+, tak jak inne mleka modyfikowane, zawiera wapń, żelazo, witaminę D i kwas ALA (omega 3).

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 

[1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Weker H., Socha P., wsp., Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak komponować dietę wspierającą brzuszek po 1. urodzinach? Dziecko, LIFESTYLE - 1000 pierwszych dni życia dziecka to czas intensywnego rozwoju i wzrostu jego organizmu. Nie tylko po narodzinach, ale również po 1. urodzinach mały brzuszek potrzebuje specjalnego wsparcia i troski.
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy