Dziecko LIFESTYLE

Czy polskie mamy są bardziej świadome i prawidłowo żywią swoje pociechy?

Czy polskie mamy są bardziej świadome i prawidłowo żywią swoje pociechy?
87% polskich mam nie ma wątpliwości, że niemowlęta i małe dzieci potrzebują innej diety niż

Data publikacji: 2019-12-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Czy polskie mamy są bardziej świadome i prawidłowo żywią swoje pociechy?
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

87% polskich mam nie ma wątpliwości, że niemowlęta i małe dzieci potrzebują innej diety niż dorośli.

Czy polskie mamy są bardziej świadome i prawidłowo żywią swoje pociechy? Dziecko, LIFESTYLE - 87% polskich mam nie ma wątpliwości, że niemowlęta i małe dzieci potrzebują innej diety niż dorośli.

Warszawa, 27 grudnia 2019 r. – 87% polskich mam nie ma wątpliwości, że niemowlęta i małe dzieci potrzebują innej diety niż dorośli[1]. Wzrasta liczba kobiet, które deklarują bardziej świadome i kontrolowane decyzje związane z żywieniem dziecka i własnym – już 70% mam przed wyborem produktu spożywczego sprawdza obecność w nim sztucznych dodatków, a 62% – zawartość cukru[2]. Edukacyjny program „1000 pierwszych dni dla zdrowia” zweryfikował, jaką wiedzę na temat sposobu żywienia najmłodszych mają mamy i kobiety ciężarne.

Właściwa dieta kobiety w trakcie ciąży, karmienie piersią, a następnie żywienie dopasowane do potrzeb dziecka w pierwszych latach życia mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia – teraz i w przyszłości. Świadomość idei 1000 pierwszych dni (i znaczenie żywienia w tym czasie) deklaruje już 51% mam i kobiet ciężarnych, które w pytaniu otwartym wskazują, że coraz częściej sięgają po warzywa i owoce, starają się zmieniać nawyki żywieniowe w rodzinie i dbają o zbilansowaną dietę, zwracając uwagę na skład produktów i długość karmienia piersią[3]. Najważniejsze kryteria, jakimi mamy kierują się przy wyborze żywności dla swojego dziecka, to brak sztucznych dodatków (70%), cukru (62%) oraz potrzeba, by podawane jedzenie było smaczne (52%)[4].

Konieczna jest dalsza edukacja

Choć wiele ankietowanych kobiet koryguje nawyki związane z bilansowaniem jadłospisu swoich pociech i własnym, wciąż prawie połowa (49%) mam i ciężarnych nie jest świadoma idei 1000 pierwszych dni[5]. Spośród wszystkich pytanych kobiet niemal co piąta mama (18%) wybiera dla swojego dziecka produkty dla dorosłych, a część z nich w ogóle nie dostrzega roli żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci[6].

A to już wiesz?  Moc „zdrowych” emocji – pomysły na aktywny Dzień Dziecka

Właśnie dlatego bezwzględnie istnieje potrzeba działań edukacyjnych w temacie prawidłowego żywienia od momentu poczęcia przez pierwsze lata życia, szerzenie świadomości zalet karmienia piersią oraz promowania narzędzi, takich jak kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia), które służą do wykorzystywania wiedzy w życiu codziennym.

Odpowiedź na szczególne potrzeby najmłodszych

Jedną z inicjatyw budujących świadomość rodziców w tym zakresie jest program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, inicjatywa edukacyjna, która powstała w odpowiedzi na niepokojące wyniki badań dotyczące stanu odżywienia najmłodszych dzieci w Polsce. Jego misją jest promowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w okresie 1000 pierwszych dni, dostarczanie rzetelnego wsparcia rodzicom w zakresie żywienia w tym czasie oraz zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy otyłość. Realizowane działania w koalicji z partnerami z instytucji państwowych już przynoszą pozytywne rezultaty.

Wszystkie działania programu można znaleźć na platformie edukacyjnej www.1000dni.pl, na której gromadzona jest wiedza w ramach programu, a także bezpłatne i gotowe do pobrania poradniki przygotowane we współpracy z ekspertami w dziedzinie żywienia najmłodszych oraz kalkulatory umożliwiające prawidłowe komponowanie diety niemowląt i małych dzieci w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia.

 

[1] Świadomość idei „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Raport z badania przeprowadzonego przez Kantar Polska S.A. na zlecenie Nutricia Polska w październiku 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 560 kobiet w ciąży i matek dzieci w wieku 0-3 lata.

[2] Tamże.

[3] Tamże.

[4] Tamże.

[5] Tamże.

[6] Tamże.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Czy polskie mamy są bardziej świadome i prawidłowo żywią swoje pociechy? Dziecko, LIFESTYLE - 87% polskich mam nie ma wątpliwości, że niemowlęta i małe dzieci potrzebują innej diety niż dorośli.
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy