Data publikacji: 2018-02-27
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Brzuszek maluszka – czego jeszcze o nim nie wiesz?
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE
Poznaj ciekawostki o dojrzewaniu układu pokarmowego dziecka. Dowiedz się, jak pracują poszczególne narządy w pierwszych miesiącach i latach życia maluszka.
Jest niezwykły, delikatny, wymaga wyjątkowej troski… mowa tu nie tylko o maluchu, ale i o jego brzuszku, który w okresie 1000 pierwszych dni rozwija się bardzo intensywnie. Mamo, poznaj ciekawostki o dojrzewaniu układu pokarmowego dziecka. Dowiedz się, jak pracują poszczególne narządy w pierwszych miesiącach i latach życia maluszka.
Czy wiesz, że… w pierwszych miesiącach życia w brzuszku dziecka zachodzą intensywne zmiany? W procesach trawiennych malucha biorą udział liczne enzymy[1]. Wśród nich wyróżnić można szczególny enzym, jakim jest podpuszczka, który powstaje wyłącznie w wieku niemowlęcym – jego obecność jest konieczna do trawienia białek kazeinowych[2], które są składnikiem mleka mamy. W okresie 1000 pierwszych dni życia układ pokarmowy dziecka cały czas doskonali zdolność trawienia. Jego trzustka, podobnie jak inne organy, jeszcze dojrzewa. Z tego powodu poziom oraz efektywność działania enzymów trawiennych jest u dziecka niższa niż w przypadku dorosłego człowieka.
To interesujące, że podobnie jak u dorosłego w ślinie zawarte są specjalne substancje o właściwościach bakteriobójczych, takie jak np. lizozym. Dzięki temu jama ustna i ślina stanowi pierwszą barierę organizmu dla szkodliwych bakterii[3]. Ponadto ślina odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju układu pokarmowego – dzięki niej wyczuwalny jest smak pokarmów, formowane są kęsy, a dziecko nie dławi się jedzeniem za sprawą ułatwionego połykania.
Warto wiedzieć, że… na podstawie wyglądu kupki malucha można stwierdzić, czy jego brzuszek pracuje prawidłowo. Przykładowo luźny stolec może świadczyć o biegunce i konieczności konsultacji z lekarzem, zaś wydalanie pojedynczych grudek może świadczyć o zatwardzeniu. By ułatwić dziecku wypróżnianie się i zadbać o prawidłową pracę układu pokarmowego, powinno się podawać mu pokarmy zawierające błonnik, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i ułatwią organizmowi pozbywanie się resztek niestrawionego pokarmu. Błonnik znajduje się przede wszystkim w warzywach, owocach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych.
To ciekawe! Proces trawienia zaczyna się już w buzi maluszka. Dzięki właściwościom śliny już na tym etapie długiej drogi pokarmu dochodzi do wstępnego trawienia węglowodanów. Kiedy posiłek przekroczy granicę gardła, znajdzie się w przełyku. Przełyk jest przewodem, który łączy gardło z żołądkiem. Żołądek gromadzi jedzenie przedostające się z przełyku i miesza treść pokarmową z sokiem żołądkowym, co prowadzi do wytworzenia miazgi pokarmowej. W jelicie cienkim dochodzi do właściwego trawienia spożywanych posiłków. Jelito grube z kolei „pracuje” nad tym, czego nie wchłonęło jelito cienkie[4].
Aby dowiedzieć się więcej o zdrowiu i rozwoju brzuszka, dołącz do Akademii Zdrowego Brzuszka na www.bebiklub.pl!
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] O. Krakowiak, R. Nowak, Mikroflora przewodu pokarmowego człowieka – znaczenie, rozwój, modyfikacje, Lublin 2015, s. 196.
[2] Centrum nauki o laktacji http://kobiety.med.pl/cnol/index.php?option=com_content&view=article&id=109&Itemid=44,
[3] Zakład Chemii Medycznej PUM https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0017/104039/slina-sklad-i-funkcje-2015-2016.pdf
[4] Giulia Enders, Historia wewnętrzna, jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała, 2015.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE