Dziecko LIFESTYLE

Białystok. Rozwijają zainteresowania mimo pandemii

Białystok. Rozwijają zainteresowania mimo pandemii
Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego na realizacje edukacyjnego projektu „Rozwijamy skrzydła na

Data publikacji: 2021-01-19
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Białystok. Rozwijają zainteresowania mimo pandemii
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego na realizacje edukacyjnego projektu „Rozwijamy skrzydła na Fabrycznej”.

Białystok. Rozwijają zainteresowania mimo pandemii Dziecko, LIFESTYLE - Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego na realizacje edukacyjnego projektu „Rozwijamy skrzydła na Fabrycznej”.

 

Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego na realizacje edukacyjnego projektu „Rozwijamy skrzydła na Fabrycznej”.Jego celem jest wsparcie rozwoju uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – tych szczególnie zdolnych i tych z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. 

– W styczniu ogłosiliśmy przetarg na zakup 21 tabletów i 13 laptopów, a także rozbudowę i modernizację serwera szkolnego. W tym miesiącu planujemy też zakup urządzeń, potrzebnych do prowadzenia nauczania metodą eksperymentu i wyposażenia pracowni – matematycznej, biologicznej, chemicznej, geograficznej oraz językowej, a także programów dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – Dyslektyk2 i Eisystem Eduterapeutica. – wymienia Agata Baczewska, koordynatorka projektu.

Projekt skierowany jest do wszystkich uczniów liceum, klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz do 23 nauczycieli, prowadzących zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. W ramach projektu ruszyły już aktywne zajęcia, których celem jest rozbudzenie zainteresowań przyrodniczo-matematycznych poprzez prowadzenie eksperymentów, a także umiejętności posługiwania się językiem obcym. Z powodu pandemii zajęcia obecnie odbywają się online, a prowadzący je nauczyciele robią, co mogą, by były jak najbardziej interesujące.

Lampy lawa i bezkręgowce w tajskiej zupie

– W klasach czwartych robiliśmy "lampy lawa" z tabletek musujących, jesienny zielnik z opadłych kolorowych liści drzew. Klasy starsze badały odczyn pH substancji znalezionych w kuchni przy pomocy własnoręcznie zrobionego wywaru z kapusty lub buraka. Liceum wykrywało skrobię w produktach spożywczych. Uczniowie często korzystali z możliwości robienia filmów, a efekty były znakomite – opowiada Zofia Kurkowska, nauczycielka chemii.

Z kolei głównym zadaniem zajęć z chemii rozszerzonej jest zachęcanie licealistów do samodzielnej pracy pod kątem lepszego przygotowania do matury. Zestawy zadań z arkuszy maturalnych są przesyłane uczniom przed zajęciami, a podczas spotkań online wyjaśniane są problematyczne zagadnienia.

A to już wiesz?  Jak znaleźć dobrą nianię?

– W internecie oglądamy przeprowadzanie eksperymentów chemicznych, a na zajęciach ćwiczymy sprawność w zakresie poprawnego zapisywania obserwacji i wniosków z tych zjawisk i reakcji – mówi nauczycielka Barbara Szachowicz – Petelska. Według uczniów ta forma sprawdza się w przedmaturalnej edukacji:  

– Zdobywamy wiedzę i doświadczenie, niezbędne do egzaminu, co nie zawsze jest możliwe na tradycyjnych lekcjach – mówi Kamil Obzejta, licealista.

Ostatnie zajęcia przed minionymi świętami były świetną okazją do podsumowania wiadomości o zwierzętach bezkręgowych i ich znaczeniu w gospodarce człowieka, a konkretnie, jako pokarmu.

– Przygotowaliśmy po jednym daniu, którego bazą miały być bezkręgowce – ja przygotowałam zupę tajską Tom Yum z krewetkami, zaś uczniowie inne dania – np. paellę z owocami morza, krążki kalmarów w panierce oraz krewetki w sosie miodowym – wymienia Dorota Dobrowolska, nauczycielka biologii.  – Wszyscy świetnie bawiliśmy się, mogąc zaprezentować i czasem pierwszy raz spróbować nieznanych dotychczas smaków. Nazwaliśmy te zajęcia spotkaniem wigilijnym ze względu na postny charakter dań.

Kreatywne aplikacje i platformy

Nauczyciele języka angielskiego mają mniejszy problem ze względu na bardzo dużą dostępność materiałów do nauki online, w tym gier.

– Najczęściej korzystamy z aplikacji Quizizz i Kahoot, które uczniowie bardzo lubią, gdyż przez zabawę i rywalizację mogą poszerzać swoją wiedzę w trochę inny sposób niż robią to zazwyczaj. Oglądamy też kilkuminutowe filmy lub słuchamy audycji w wersji oryginalnej – mówi anglistka Agata Ratkiewicz.

– Klasyczne kreskówki Disney’a, udostępnianie własnych materiałów w połączeniu z metodą bezpośrednią, nastawienie na ciekawostkę – dzięki temu spora część uczniów wyraźnie zmotywowała się i otworzyła na naukę języka – dodaje Ewelina Macias.

Z kolei podczas zajęć z matematyki bardzo dobrze sprawdza się wirtualna tablica Jamboard, umożliwiająca pracę zespołową w czasie rzeczywistym. Za jej pośrednictwem uczniowie wspólnie rozwiązują zadania lub prezentują swoje pomysły.

A to już wiesz?  Dzień Dziecka w domu? Kilka pomysłów na świętowanie

– Dzięki przesyłaniu mailem zadań, zdjęć rozwiązań i tablicy Jamboard zajęcia prowadzę niemal tak, jak w szkole, choć każdy jest w innym miejscu – mówi Katarzyna Owsiejczuk, nauczycielka matematyki.   

Mariusz Januszkiewicz prowadzi w ramach projektu Kółko Newtona, czyli zajęcia z fizyki oraz In-Crypto – z informatyki. Na fizyce dominują różnego rodzaju programy symulacyjne i modele doświadczeń; podczas zajęć informatycznych sprawdza się platforma Google Classroom, której oprogramowanie jest scalone z kontami uczniów i nauczycieli, co pozwala na podgląd ich pracy w  czasie rzeczywistym oraz na wspólne tworzenie nawet bardzo rozbudowanych i złożonych skryptów.
– W planach mamy tworzenie quizów (najprawdopodobniej w języku angielskim) zarówno z fizyki jak i informatyki oraz ich publikowanie, dzięki platformie Kahoot.com. A z wykorzystaniem narzędzi e-twinningu zamierzamy współpracować z innymi placówkami lub uczniami zarówno w kraju jak i zagranicą – mówi Mariusz Januszkiewicz.

Projekt „Rozwijamy skrzydła na Fabrycznej” obejmuje też warsztaty i szkolenia dla nauczycieli, a także interdyscyplinarne warsztaty edukacyjno-laboratoryjne dla uczniów w zewnętrznych instytucjach, które będą realizowane, gdy tylko będzie to możliwe. W styczniu najzdolniejsi uczniowie za szczególne osiągnięcia otrzymają stypendia, które mają pomóc im w realizacji pasji i indywidualnym rozwijaniu umiejętności

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Białystok. Rozwijają zainteresowania mimo pandemii Dziecko, LIFESTYLE - Zespół Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego na realizacje edukacyjnego projektu „Rozwijamy skrzydła na Fabrycznej”.
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy