Dziecko LIFESTYLE

7 ważnych faktów na temat zbóż w diecie niemowlęcia

7 ważnych faktów na temat zbóż w diecie niemowlęcia
Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających, które na stałe powinny zagościć w jadłospisie niemowlęcia. Drogi rodzicu, czy wiesz wszystko na ich

Data publikacji: 2020-08-25
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: 7 ważnych faktów na temat zbóż w diecie niemowlęcia
Kategoria: Dziecko, LIFESTYLE

Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających, które na stałe powinny zagościć w jadłospisie niemowlęcia. Drogi rodzicu, czy wiesz wszystko na ich temat?

7 ważnych faktów na temat zbóż w diecie niemowlęcia Dziecko, LIFESTYLE - Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających, które na stałe powinny zagościć w jadłospisie niemowlęcia. Drogi rodzicu, czy wiesz wszystko na ich temat?

Moment, w którym maluch rozpoczyna przygodę ze smakami innymi niż mleko mamy, jest wyjątkowy. Prawidłowe rozszerzanie diety odgrywa bowiem ważną rolę w wielu procesach rozwojowych dziecka i ma ogromne znaczenie dla jego przyszłości. Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających, które na stałe powinny zagościć w jadłospisie niemowlęcia. Drogi rodzicu, czy wiesz wszystko na ich temat?

FAKT nr 1: Zanim przyjdzie czas na zboża, niemowlę powinno zaakceptować smak warzyw i owoców

Warto pamiętać, że na każdy nowy produkt w diecie malucha przychodzi odpowiednia pora. Urozmaicanie jadłospisu niemowlęcia należy rozpocząć nie wcześniej niż przed ukończeniem przez nie 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu[1]. Rozszerzanie diety rozpoczyna się od warzyw, a po ok. 2 tygodniach wprowadza się owoce. Dopiero w następnej kolejności można zapoznać malucha z kolejnymi produktami, np. zbożami.

FAKT nr 2: Nie każde zboża są odpowiednie dla niemowlęcia

Organizm niemowlęcia czy małego dziecka wciąż intensywnie się rozwija i jest wyjątkowo wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych – nie jest jeszcze gotowy na spożywanie zbóż zawartych w produktach przeznaczonych dla dorosłych. To dlatego warto sięgać dla malucha po produkty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, ze wskazaniem wieku na opakowaniu (np. po 6. czy 8. miesiącu życia).

FAKT nr 3: Kaszki to produkty zbożowe dopasowane do potrzeb najmłodszych

Aby mieć pewność, że wprowadzane produkty zbożowe są odpowiednie dla malucha, warto wybierać kaszki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Każda partia zawartych w takich produktach zbóż przechodzi nawet kilkaset testów jakości i bezpieczeństwa, a ich wartość odżywcza jest zgodna z wymaganiami prawa.

A to już wiesz?  Przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane

FAKT nr 4: Wprowadzanie zbóż to jeden z etapów nauki nowych konsystencji

Konsystencja produktów zbożowych różni się od konsystencji mleka mamy. Właśnie dlatego kaszki ułatwiają maluchowi przechodzenie z diety płynnej na bardziej stałą.  

FAKT nr 5: Zboża w postaci kaszek pomagają bilansować jadłospis niemowlęcia

Kaszki to produkty zbożowe, które dostarczają energię oraz składniki odżywcze. Te z dodatkiem mleka modyfikowanego, przygotowane zgodnie z opisem na opakowaniu, stanowią pełnowartościowy[2] posiłek, który dostarcza maluchowi odpowiednią ilość węglowodanów, białka, tłuszczów, witamin i składników mineralnych.

FAKT nr 6: Nie należy opóźniać wprowadzania do diety niemowlęcia zbóż zawierających gluten

Zgodnie z zaleceniami ekspertów gluten powinien pojawić się w diecie w dowolnym momencie po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia i przed ukończeniem 12. miesiąca życia[3]. Na początku stopniowego wprowadzania zbóż zawierających gluten sprawdzi się delikatna kaszka manna, która powstaje z ziaren pszenicy.

FAKT nr 7: Kaszka to łatwy sposób na wprowadzanie zbóż do diety malucha

Kaszki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci są proste w przygotowaniu i nie wymagają gotowania. Sposób, w jaki powinno się je przyrządzić, jest zawsze opisany na opakowaniu – należy odmierzyć odpowiednią ilość produktu i przygotować go z ciepłą wodą (w przypadku kaszki mlecznej) lub z mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym (w przypadku kaszki bezmlecznej).

To, co dobre dla maluszka

Przykładem produktów zbożowych w pełni dopasowanych do potrzeb niemowląt i małych dzieci są kaszki BoboVita PORCJA ZBÓŻ. Charakteryzuje je 0% dodatku cukru*, 0% konserwantów**, 0% barwników** i 0% wzmacniaczy smaku**. Są wartościowe i zawierają nawet 7 rodzajów różnorodnych zbóż, takich jak pszenica, owies, ryż, proso, kukurydza, jęczmień i żyto. To smakowite propozycje, które w bezpieczny sposób urozmaicą jadłospis malucha.

* Zawierają naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka.

A to już wiesz?  Irak: 3,6 mln dzieci jest narażonych na przemoc

** Zgodnie z przepisami prawa.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 

 

[1] Szajewska H., Socha P., Horvath A., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne /Pediatria 2014; 11: 321-338.

[2] Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta.  

[3] Szajewska H. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko PTGHiŻD. Standardy Medyczne Pediatria, 2016, 13.1 9-24.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
7 ważnych faktów na temat zbóż w diecie niemowlęcia Dziecko, LIFESTYLE - Produkty zbożowe to jedne z pierwszych pokarmów uzupełniających, które na stałe powinny zagościć w jadłospisie niemowlęcia. Drogi rodzicu, czy wiesz wszystko na ich temat?
Hashtagi: #Dziecko #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy